Menu
Home Page

Harthill Primary School

‘A school at the heart of its village’

Math

 You are continuing to work out multiplications questions.

Open up the document below, and copy out the calculations onto your grid paper using the column method. E.g. If a question says I bought 5 dog leads that cost £16 each, how much did they cost me altogether?  You would write:

                                                H T O

                                                    1 6

                                                       5 x      

 

Remember to use your ruler.     

 

Top